Węgrów leży na szlaku dawnego Wielkiego Gościńca Litewskiego czyli traktu handlowego Rzeczpospolitej prowadzącego z Wilna do Warszawy. Rynek w Węgrowie to piękny, główny plac miasta. Niedawno zrewitalizowany, stanowi obecnie wspaniałą wizytówkę miasta, leżącego na Liwcem, na pograniczu Mazowsza i Podlasia.
Rynek Mariacki i Bazylika
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Węgrowie to najstarszy zabytek w mieście. Już w 1414 roku stał tutaj drewniany kościółek.
Lustro Twardowskiego
W zakrystii kościoła farnego, ponad wejściem wisi słynne lustro Twardowskiego – alchemika i tajemnego maga króla Zygmunta II Augusta. Jest to kruszcowe zwierciadło z II połowy XVI stulecia w ciemnej ramie. Płyta zwierciadła ma wymiary 56×46 cm, a została wykonana z białego metalu – srebra, cyny oraz cynku. Na ramie przeczytać można napis łaciński, który w tłumaczeniu znaczy: „Tym lustrem Twardowski czynił magiczne sztuki, ale obrócone to zostało na służbę Bogu”
Dom Gdański w Węgrowie
Dom Gdański to uroczy, świetnie utrzymany zabytek stojący w rogu północnej pierzei Rynku Mariackiego w Węgrowie. Okazały Dom pochodzi z XVIII wieku i związany jest z handlem oraz gdańskimi kupcami, stąd nazwa utrzymująca się już od XVIII stulecia.
Zespół Poreformacki
– złożony jest z klasztoru i kościoła pw. Świętych:
Piotra z Alkantary i Antoniego z Padwy. Położony jest 500 metrów od rynku przy ulicy Kościuszki.
Zakon Ojców Reformatów sprowadził do Węgrowa podskarbi wielki koronny Jan Kazimierz Krasiński w latach 1669-72 r. Fundacji dokończył jego syn, Jan Dobrogost Krasiński, zatrudniając świetnych artystów. Barokowy kościół zaprojektował Tylman van Gameren, pracami budowlanymi kierował Carlo Ceroni. W ołtarzu głównym umieszczono wspaniałą rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego dłuta Andrzeja Schlütera.
W ostatnim czasie otwarto w podziemna ekspozycje muzealna.Pierwsze i jedyne muzeum w Węgrowie pod nazwą „Węgrów miasto wielu religii i kultur”.
Muzeum Węgrowa
Nowo otwarte Muzeum Węgrowa to wyjątkowe miejsce. Powstało ono w podziemiach węgrowskiego Klasztoru.
W nowoczesnej formie przekazu zamknięte są bogate treści i interesująca historia Węgrowa
Wielokulturowość jest polską tradycją, także Węgrowa, Wystawa jest jej odzwierciedleniem. Poprzez tę wystawę pokazane zostało, że Węgrów nie tylko był miastem bardzo zróżnicowanym pod względem wyznań i kultur, ale był także miastem bardzo tolerancyjnym, gdzie ludzie różnych nacji i wyznań mieszkali przez wieki w zgodzie,Ekspozycja znajduje się w niezwykle klimatycznym miejscu, które przesiąknięte jest historią.
Zamek w Liwie
W niewielkim Liwie koło Węgrowa, położonym nad rzeką Liwiec, na granicy Podlasia i Mazowsza, w malowniczym terenie objętym ochroną w formie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, stoją ruiny gotyckiego zamku z XV wieku. Była to niegdyś strażnica graniczna, którą nakazał wybudować książę mazowiecki Janusz I Starszy. Kres budowli przyniosły wojny ze Szwedami na przełomie XVII i XVIII wieku.
Pałac w Starejwsi
Neogotycki pałac w miejscowości Starawieś koło Węgrowa na pograniczu dwóch historycznych krain Podlasia i Mazowsza. Pałac wybudowany w XVI wieku, w późniejszym okresie był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. Wokół pałacu rozciąga się park ze stawami i bogata roślinnością. Od 1966 roku obiekt stanowi własność Narodowego Banku Polskiego, który przeprowadził rewaloryzację zespołu, przywracając pałacowi dawną świetność.
Inne atrakcje
Atrakcją regionu są spływy kajakowe, które można rozpocząć w Wyszkowie nad Liwcem przy moście lub dawnym młynie (spływ daje możliwość obejrzenia z zupełnie innej perspektywy Zamku w Liwie czy Pałacu w Starejwsi).
Przez teren Powiatu Węgrowskiego prowadzą też szlaki rowerowe: Żółty „Doliną Liwca”, Niebieski „Nadbużańki”, Zielony „Rezerwat Moczydło” czy Szlak Bocianich Gniazd.
Znakomitym miejscem do wypoczynku jest Zalew w Węgrowie, na którym znajduje się kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu wodnego, plaża i plac zabaw dla dzieci. Atrakcje turystyczne znajdują się także i poza miastem.
Fani wypoczynku na świeżym powietrzu powinni odwiedzić Nadbużański Park Krajobrazowy, jeden z największych parków tego typu w naszym kraju. Na terenie NPK znajduje się czternaście rezerwatów, dzięki którym bliżej można poznać świat niezwykłej przyrody.